ایمپلنت گذاری در بیمارانی با آناتومی بحرانی با استفاده از راهنما و نقشه جراحی

ساخت وبلاگ
چکیده : ایمپلنت گذاری در بیمارانی با آناتومی بحرانی با استفاده از راهنما و نقشه جراحی Dynamic Navigation ... با عنوان : ایمپلنت گذاری در بیمارانی با آناتومی بحرانی با استفاده از راهنما و نقشه جراحی بخوانید :

و نقشه جراحی

Dynamic Navigation راهنما و نقشه جراحان دندانپزشکی

استفاده از تصاویر CBCT به عنوان راهنما و نقشه جراحی، Dynamic Navigation جراحان را همانند GPS رانندگان راهنمایی می کند.

دندانپزشک به صورت تقریبی این که کدام ایمپلنت در چه محلی باید قرار گیرد را برنامه ریزی می کند. Navigation System  به صورت دینامیک محل دریل و فک بیمار را Track کرده و مسیر حرکت دریل را راهنمایی کرده و فیدبک جهت اطمبنان از اینکه ایمپلنت ها در محل صحیح قرار گرفته اند می دهد.

Dynamic Navigation  مزایای زیادی دارد، تکنولوژی به دندانپزشکان این امکان را می دهد که ایمپلنت ها را نسبت به تکنیک Free Hand در محل دقیق تری قرار دهند و در نتیجه احتمال اطمینان از نتیجه و زیبایی کار را بیشتر می کند. همچنین به دندانپزشک کمک می کند تا شرایط را پیگیری کرده و از کامپلیکیشن های ممکن جلوگیری کند.

مزیت دیگر امکان انجام درمان با حداقل تهاجم است که بدین معنی است که Chair Time کاهش پیدا کرده و بیمار درد و ناراحتی کمتری را تجربه می کند و دوران ریکاوری کوتاه تری دارد. این گزینه درمان در گذشته به عنوان پروسه Blind شناخته می شد اما امکان جلوگیری از حتی ظریف ترین و کمترین آسیب ها با توجه به فیدبک های جراحی با این روش، گزینه جراحی Flapless را به گزینه ای ارزشمند تبدیل کرده است. در کیس مطرح شده Dr.David Burgess نحوه استفاده از Dynamic Navigation با کمک کامپیوتر را توضیح داده شده است و همچنین این نکته که در چالش های کلینیکی کارگذاری ایمپلنت در خلف فک پایین چه کمک هایی می تواند بکند.

گزارش کلینیکی دینامیک نویگشین دندانپزشکی

 گزارش کلینیکی دینامیک نویگشین دندانپزشکی

بیمار آقایی 75 ساله از فاصله بین دندان هایش که به مدت 5 سال است به دلیل خروج دندان مولر دوم، در نتیجه به عفونت اپیکال حاد کشیده شده، رنج می برد. پس از این اتفاق قدرت مضغ خود را دشوار یافت و به دنبال گزینه های درمان موجود برای آن رفت.

راهکاری برای موقعیت یابی بهینه ایمپلنت

از آنجایی که دیستال دندان کشیده شده، هیچ دندانی نبود، امکان درمان با بریج ثابت وجود نداشت و گزینه درمانی استفاده از پروتز متحرک یک طرفه یا درمان فضای به وجود آمده با دو ایمپلنت بود. بیمار به دلیل عدم علاقه وی به هر نوع پروتز متحرک درمان ایمپلنت را انتخاب کرد.

این که چه چیزی موجب شد تا Navident Dynamic Navigation حضور فعال داشته باشد این نکته است که کمک ارزشمندی به جراح در آماده سازی و قرار دادن ایمپلنت در محل از پیش تعیین شده می کند.  این مسأله امکان بهترین دقت و اطمینان را به ما می دهد که بالاتر از دقتی است که قبلاً در روش کانونشنال داشتیم. در حالی که هیچ گاید فیزیکی وجود ندارد یک اسکن تمپلیت ساده (Navistent) استفاده می شود. تا هنگام تهیه CT Scan در محل، ثابت نگه داشته شده و رفرنس های فکی را جهت Navigated Osteotomy حفظ کند. در این کیس Navistent ساخته شد و مارکرهای ثابت نگه دارنده قرار داده شدند و CBCT دو هفته پیش از جراحی تهیه شد.  طرح درمان بلافاصله پس از اسکن با حضور بیمار تنظیم شد.

وی می توانست طرح درمان پیشنهادی که توسط نرم افزار Navident تهیه شده بود را ببیند و اینکه این سطح از دقت جهت دستیابی به بهترین نتیجه در قراردهی ایمپلنت با حداقل ریسک ممکن انجام شده بود را درک کرد.  کامپلیکیشن های بیمار پس از درمان تحت تاثیر این روش قرار گرفت و ازتکنولوژی هنر اطمینان حاصل کرد.

نویگشین دندانپزشکی

اعتماد از فیدبک مداوم

درمان تحت بی حسی موضعی انجام شد. پیش از آماده سازی محل ایمپلنت پروتکل Navident جهت کالیبراسیون و اطمینان از جهت صحیح دریل انجام شد.

انسیژن کرستال صورت گرفت و حداقل مقدار ممکن فلپ از جای خود بلند شد، نرم افزار نشان داد که محل در اسکن همان محل در فک است.

این مطلب امکان ادجاسمنت را در حین انجام دریلینگ به ما می دهد. دو ایمپلنت Denstply Ankylos CX با قطر 3/5 میلی متر در محل به صورت ساب کرستال چپ فک پایین محل دو دندان مولر اول و دوم با طول های 11 و 9/5 میلی متر قرار گرفت. جلوگیری از آسیب به عصب اینفریور آلوئلار در طرح درمان این بیمار یکی از فاکتورهای حیاتی است. دسترسی با توجه به میزان بازشدن محدوده دهان بیمار دشوار بود. مشکل هنگام قرار داده ایمپلنت در دیستال مولر دوم دوچندان شد اما این چالش ها با کمک فیدبک مداوم Navident حل شدند، چرا که به ما کمک کرد تا بهترین طول ایمپلنمت را با حفظ فاصله ایمن از عصب اینفریورآلوئلار انتخاب کنیم و از عوارض پس از جراحی هم چون پاراستزی جلوگیری کنیم. Navident  راهنما را جهت قراردهی دقیق محل ایمپلنت با وجود دید محدود فراهم می کند.

بازخورد حس لامسه با استفاده از راهنمای فیزیکی دریل کاهش می یابد. با این روش می توان بهترین موقعیت باکالی و لینگوالی مناسب ایمپلنت را و هم چنین موقعیت دو ایمپلنت نسبت به یکدیگر و نسبت به دندان مجاور را بدست آورد.

این توانمندی، این امکان را به ما می دهد تا بهترین شکل، موقعیت و رابطه اکلوزالی رستوریشن نهایی را به دست آوریم.

سالکوس فرمرها قرار داده شدند و فلپ با بخیه ساده بسته شد و هیچ نیازی به آکمنتاسیون استخوان نبود. دوتا سه ماه بعد از جراحی، ایمپلنت ها بوسیله ایاتمنت های CAD/CAM ساخته شده با بیس تیتانیوم و روکش های زیرکونیا بازسازی می شوند.

نتیجه گیری

نتیجه نهایی کلینیکی کار فوق العاده بود، برنامه در نظر گرفته شده به طور کامل اجرا شده و ایمپلنت ها در محل صحیح خود با استابیلیتی بالا قرار گرفتند. استفاده از سیستم Navident Dynamic Navigation برای بیشتر از یک سال باعث شد تا علاقه ای به بازگشت به روش قدیمی و قرار دادن ایمپلنت بدون راهنمای سه بعدی نداشته باشد.

بیمار راحت و مطمئن بود و هیچ دردی پس از کار و یا مشکلی هنگام جویدن یا پاراستزی نداشت.

بیمار خوشحال بود و در صورتی که در آینده احتیاج به درمان ایمپلنت داشته باشد بر روش  Dynamic Navigation تاکید خواهد کرد.

منبع : مجله دندانپزشکی

...
نویسنده : بازدید : 10 تاريخ : دوشنبه 21 اسفند 1396 ساعت: 12:08